Hala magazynowa to przestrzeń niezwykle istotna dla logistyki przedsiębiorstwa. To właśnie w niej przechowywane są towary przemieszczane w ramach łańcucha dostaw. Przestrzeń ta musi być zaprojektowana tak, by zapewniała odpowiednie warunki i umożliwiała bezpieczne składowanie wszystkich dóbr. W projektach hal magazynowych szczególną uwagę poświęca się kwestii doboru materiałów konstrukcyjnych. To właśnie od nich zależeć w końcu będzie trwałość i solidność obiektu, a także panujące w nim warunki termiczne. Do budowy wielu hal magazynowych używa się obecnie płyt warstwowych. Jakie ich rodzaje można znaleźć na rynku? Jak dobiera się płyty warstwowe do specyfiki danej konstrukcji?
Hale magazynowe z płyt warstwowych — czym się charakteryzują?
Płyty warstwowe to materiał często używany we wznoszeniu ścian obiektów przemysłowych. Są one tańszą, ale nie mniej solidną alternatywą dla ścian murowanych. Na korzyść zastosowania tego rodzaju materiałów przemawia też znacznie krótszy czas montażu. Różnorodność dostępnych modeli płyt warstwowych pozwala łatwiej dobierać egzemplarze o parametrach optymalnych dla danego zastosowania. Aspekt ten jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie przeznaczenie danego obiektu dyktuje warunki, jakie muszą spełniać materiały konstrukcyjne, by mogły zostać użyte do jego budowy.
Trwałe i wytrzymujące duże obciążenia płyty warstwowe wykorzystywane są obecnie przez wiele podmiotów zajmujących się budową obiektów logistycznych i przemysłowych. Hale magazynowe i centra dystrybucji z użyciem tych materiałów wznosi na przykład największy deweloper powierzchni przemysłowych w Europie — firma Panattoni. Jej działalność wyróżnia zastosowanie wysokiej klasy materiałów, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i technologicznych oraz zorientowanie na potrzeby klienta. Więcej informacji na temat aktualnych prac dewelopera i dostępnych w ofercie obiektów można znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.
Właściwości i parametry płyt warstwowych — na co zwrócić uwagę?
Planując budowę hali magazynowej dla swojego biznesu, należy wpierw określić, czy ma być to obiekt całoroczny, czy eksploatowany tylko w określonym czasie. Jeśli magazyn będzie użytkowany przez cały rok, należy uwzględnić zmienność warunków atmosferycznych i upewnić się, że konstrukcja hali zapewni składowanym towarom bezpieczeństwo niezależnie od pogody.
Istotną kwestią jest także projekt przestrzeni wewnątrz obiektu, włącznie z rozmieszczeniem ścian wewnętrznych. Jeśli w budynku mają znaleźć się pomieszczenia, w których panują nietypowe warunki (np. chłodnie, mroźnie, magazyny substancji niebezpiecznych lub pomieszczenia o dużym natężeniu hałasu), należy upewnić się, są one dobrze odizolowane od pozostałych części magazynu poprzez dobranie odpowiednich przegród wewnętrznych.
Rodzaje płyt warstwowych
Na rynku dostępne są przede wszystkim trzy rodzaje płyt warstwowych:
- z rdzeniem PIR (z poliuretanu) – model szczególnie ceniony za swoje parametry termiczne;
- z rdzeniem MWF (z rdzeniem z wełny mineralnej) – model chętnie stosowany w szczególności w obiektach o podwyższonych wymogach odporności ogniowej;
- z rdzeniem EPS (styropianowe) – ten model charakteryzuje się lekkością i niską ceną, jednak jego parametry mogą być niewystarczające w obiektach, które potrzebują jak najlepszej izolacji termicznej i gdzie występuje wyższe ryzyko wystąpienia pożaru (styropian jest palny).